Loading

ROŚLINNOŚĆ WYBRZEŻA OLIMPIJSKIEGO

Podczas naszej greckiej podróży mieszkamy w hotelu San Pantaleimon znajdującego się na Riwierze Olimpijskiej. W czasie  naszych zajęć terenowych poznajemy piękno wybrzeża w tym niesamowitą florę okolicy. Niesamowitą o tyle, że w dużym stopniu różną od znajomej nam – polskiej.

Wychodząc z naszego hotelu od razu ujrzymy palmę. W Polsce to cud, jak na rondzie de Gaulle’a, tutaj- codzienność. Idąc kawałek dalej możemy ujrzeć dziko rosnące pomarańcze czy granaty. Powoduje to zaskoczenie, ponieważ w naszym kraju jedyna opcja ujrzenia takich owoców to udanie się do marketu. Z innych przykładów drzew, których owoce spotykamy w Polsce to drzewo persimmon, figowiec, drzewo poziomkowe czy truskawkowe. Ciekawymi przykładami są również rodzaje ziół, spotkamy pieprzowce, szałwię, rozmaryn, tymianek i lawendę. W Grecji jest również wiele gatunków endemicznych:

– jodła grecka (Abies cephalonica)

– “burak kraslany"(dwarf beet, beta nana)

–  bupleurum kakiskalae

– żółtą iglicę (Erodium chrysanthum)

– Fritillaria rhodocanakis – roślinę z rodziny marzanowatych

– widłak: Isoetes heldreichii

– goździkowate: Saponaria jagelii

– krzyżownice: Polygala helenae

– odmiany lilli:  Fritillaria conica, Fritillaria rhodia, Fritillaria rhodocanakis


rodzaje astrów: Hymenonema graecum, Hymenonema laconicum, Verbascum epixanthinum

– piwonie: Paeonia clusii, Paeonia parnassica

kwait

Jednym z najważniejszych drzew w Grecji jest drzewo oliwne. Na południu Europy to bardzo popularny gatunek, lecz tutaj gaje oliwne widzimy na każdym kroku. Samo drzewo jest nieduże, jego pień zazwyczaj krzywy i sękowaty, szczególnie u starszych egzemplarzy, obfitujący w liczne odrosty. Ma zwisające gałęzie i jasną korę. Osiąga średnicę do 50 cm, do wysokości 3 m nie posiada sęków. Starsze pnie często składają się z kilku pozrastanych pni i pokryte są guzami. Liście są małe, całobrzegie, szerokolancetowate do podłużnie owalnych, krótkoogonkowe. Z wierzchu ciemnozielone, spodem srebrzysto-popielate, pokryte podobnie jak gałązki włoskami. Ulistnienie naprzeciwległe. Na roślinie liście utrzymują się od 2 do 3 lat. Owoce podobne są do śliwki pestkowiec o długości do 3,5 cm. . Przed dojrzeniem ma barwę szarozieloną, po dojrzeniu niebieskawoczarną. Pestka jest brązowa, bruzdkowana. Zarówno mezokarp, jak i pestka, zawiera tłuszcz. Drzewo oliwne jest długowieczne- może żyć nawet do 1000 lat. Nawet obok naszego basenu rośnie 300letni gatunek, który pamięta jeszcze czasy przebywania na tych terenach Imperium Osmańskiego.

Zwiedzając Grecję przejeżdzaliśmy, przechodziliśmy lub widzieliśmy różne lasy – dębowe, palmowe, Kedrinos Lofos lub skrzemieniałych drzew.

Poniżej zamieszczamy link do unikalnych rodzajów roślin w Grecji: