Loading

Nizina Tessalska i rzeka Pinios

Nizina Tessalska

Przejeżdżając przez Meteory warto zatrzymać się na chwile w pięknym i urokliwym miejscu, którym jest Równina Tessalska. Płaska nizina otoczona jest niczym gigantyczna misa masywami górskimi. Na południu Othris, na północy Olimp i Antichassia, a na wschodzie Ossa i Pelion.

Co ciekawe, na północno-zachodnim krańcu równiny, który jest ograniczony górami Antichassia
i Pindos(na północ od miejscowości Kalambaka) z dna doliny możemy dostrzec kamienny las, złożony z ponad tysiąca niezwykłych skał. Stożkowe słupy z szarego piaskowca porośnięte są skąpą roślinnością i osiągają nawet do 400 metrów wysokości od podstawy. Ten nie do końca zrozumiały geologicznie fenomen jest bezsprzecznie jednym z cudów przyrody naszej planety.

Rzeka Pinios

Rzeka Pinios, to rzeka w Tessalii- Grecji. Rzeka nazwana jest po Greckim Bogu Peneus. Rzeka Pinios, znana również jako Salamvrias lub Salavrias. W Greckiej Mitologii Peneus byl Tesaliaskim bogiem rzeki, jednym z trzech tysiecy dzieci Okeanosa I Tedydy.

Wypływa z gór Pindus przez równinę Tesalską
i wpada do Morza Egejskiego, na północny wschód od Doliny Tempii w pobliżu Stomio. Tworzy dużą deltę, dobrze znaną ze swojego piękna i wielu gatunków zwierząt, chronioną międzynarodowymi traktatami środowiskowymi. Jej całkowita długość wynosi 205 km. Jej zlewnia to 9500 km2 . źródło znajduje się w pobliżu wsi Malakasi, na wschodnim zboczu głównego pasma Pindus, na wschód od Metsova. Region Meteory
i miasto Larissa leżą wzdłuż Pineios. Trikala leży na swoim dopływie Lithaios.

Homer nazwał ją słowem „argyrodinis”, co oznacza „rzekę ze srebrnymi zawijasami”, próbując opisać jej kręte piękno. Według mitu rzeka została utworzona przez łzy wylane przez góry Pindos
i Lygkos, które opłakiwały utraconą miłość – było to miejsce pobytu wybrane przez Nimfy.